Kısa vidalı kompresör nedir sorunun cevabı: tazyiklı hava elde etmek amacı ile kullanılan kompresör çeşididir. Başka kompresör çeşitlerine bakılırsa bir piston ya da benzeri bir donanım kullanılamaz.

Farklı olarak, birbirine geçmiş rotor çifti kullanılır. Bunun anlamı, basınçlı hava elde etmek için piston yerine birbirine geçmiş rotor çifti kullanılan kompresörlere vidalı kompresör denilir.

Kompresör çeşitlerinin dışında yapılmış olan vidalı hava kompresörü, ilk olarak 24 Mart 1978 tarihinde Almanya’da Heinrich Krigar tarafınca buluş edilmiştir, bu tarih içinde patenti alınmıştır.

Heinrich Krigar aldığı patentin peşinden, tasarım mevzusunda da bir çok değişimler ve geliştirmeler yapmıştır.

Bu tasarımsal gelişmelerden sonrasında, 16 Ağustos 1978 tarihinde 2. Patenti alınmıştır. Almanya Patent Ofisi’ nin kurulmasından sonra yalnız 1 yıl geçmiş olmasına rağmen alınan patentler, vidalı hava kompresörü alanında ki ilk patentler olmuştur.

Heinrich Krigar aracılığı ile meydana getirilen vidalı hava kompresörlerin tasarımları ve çizimleri, o devrin Root Blower Rotorları ile benzerliği söz konusu da olmuştur. Fakat sarma yapma durumunda ki açılar benzer biçimde olaylar da ki değişiklıklar ile bu tasarımların kendine has bir yapısı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu tasarım, ortalama 50 yıl kadar varlığını sürdürdükten sonra, Ljungstroms Angturbin ve Alf Lysholm tarafından daha çağıl olan vidalı kompresörün gelişmesine ciddi anlamda katkı sağlamış, farklı bir boyut kazandırmıştır.

Bu gelişimlerden kısa bir süre sonrasında meydana getirilen çalışmalarda ki katkıları ile Lysholm biroldukça soruna çözüm bulmuş, erkekte ki dört lobu, dişi rotorda ki beş yivi kullanmaya başlanmıştır. 1935 tarihinde ise bu gelişmiş prensibe patent alması ile günümüz de kullanılan vidalı kompresörlerin de temelini oluşturmuşlardır.

https://kompresorevi.com/wp-content/uploads/2018/02/vidali-kompresor.pnghttps://kompresorevi.com/wp-content/uploads/2018/02/vidali-kompresor-150x150.pngadminKompresör Çeşitleri2.ci el vidalı kompresör,ikinci el vidalı kompresör,vidalı kompresör fiyatları,vidalı kompresör yedek parça
Kısa vidalı kompresör nedir sorunun cevabı: tazyiklı hava elde etmek amacı ile kullanılan kompresör çeşididir. Başka kompresör çeşitlerine bakılırsa bir piston ya da benzeri bir donanım kullanılamaz. Farklı olarak, birbirine geçmiş rotor çifti kullanılır. Bunun anlamı, basınçlı hava elde etmek için piston yerine birbirine geçmiş rotor çifti kullanılan kompresörlere vidalı...